No tengo cerveza: het onverwachte tekort aan bier

In Mexico is er een flink tekort aan bier en vele supermarkten hebben dan ook bovenstaande kreet op de ramen geplakt: ‘Ik heb geen bier’. Begin april besloot de Mexicaanse overheid dat de bierproductie niet als een essentiële activiteit werd beschouwd. De laatste flesjes werden in de eerste dagen van die maand gemaakt en de grootste supermarkt in het land kondigde eind april aan nog maar voor maximaal 10 dagen bier te hebben. Sindsdien is de aankomst van een vrachtwagen met bier aanleiding voor een wachtrij van vele dorstige bierdrinkers met een mondkapje op. De wijnindustrie draait gewoon door, maar de gemiddelde volwassen Mexicaan drinkt 1 liter wijn per jaar ten opzichte van 70 liter bier.
Heineken trekt verwachtingen in
Heineken heeft de productie op veel plaatsen niet stil hoeven te leggen, maar er is door de pandemie toch veel onzekerheid op de biermarkt. De verkoop van bier en andere dranken is in het eerste kwartaal gedaald met 4%, waarbij bier er redelijk goed afkwam met 2%. Voor het tweede kwartaal is er onduidelijkheid. In 2019 ging het goed met het bekende biermerk, de winst groeide evenals de verkoop volumes. Op basis van die ontwikkeling werd een stijging van de operationele winst verwacht van 5% in 2020. De huidige crisis is aanleiding om die verwachting in te trekken, aldus vertrekkend topman Van Boxmeer.
Verwachtingen op langere termijn
Heineken verwacht ook in het tweede kwartaal een lager omzetvolume naar aanleiding van de huidige crisis. Na afloop zullen de gevolgen van Corona nog voelbaar zijn in de het bierverbruik volgens het concern. Als de economie weer op gang moet komen, zal bier als een luxe product worden gezien in veel regio’s.
Het dividend over 2019 zal worden uitbetaald, maar Heineken heeft nu al aangekondigd het dividend over het eerste halfjaar te schrappen. Van het management zal een salarisoffer worden gevraagd van 20% en bonussen worden niet meer toegekend. Over ontslagen werd in het kwartaalbericht niet gesproken, maar het ligt voor de hand dat ook hier naar besparingen zal worden gezocht.
De winst over het 1e kwartaal 2020 bleef steken op € 99 miljoen tegenover €294 miljoen in 2019.
Wat denkt u als particuliere belegger van de biermarkt? Het Mexicaanse voorbeeld lijkt aan te geven dat bier toch een belangrijk onderdeel van het dagelijkse leven is geworden. Kan Heineken straks de draad weer oppakken omdat de onderneming een zeer sterke balans heeft?
Beleggen in Heineken is mogelijk via de betrouwbare online brokers op deze site.